Böjt a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére?
Egy 2024-ben kiadott randomizált klinikai vizsgálat szerint az 5:2 időszakos böjtöt alkalmazó étkezéshelyettesítő diéta hatékonynak bizonyult 2-es típusú cukorbeteg felnőttek számára.
A vizsgálat célja az volt, hogy 16 hét leforgása alatt vizsgálja meg az 5:2 MR hatékonyságát a HbA1c változására túlsúlyos/ elhízott, korai stádiumú 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő kínai felnőttek körében. Az 5:2 MR megközelítés azt jelenti, hogy 1 héten belül 2 egymást nem követő napon bizonyos étkezéseket speciális élelmiszerrel helyettesítettek.
A vizsgálatba csak olyan felnőtteket vontak be, akiknél újonnan (1 éven belül) diagnosztizálták a 2-es típusú cukorbetegséget, az elmúlt 3 hónapban nem használtak antidiabetikumokat illetve a HbA1c-szintjük pedig 7-9% között volt. Ezen szempontokat figyelembe véve 405 felnőtt vett részt a vizsgálatban, akiket véletlenszerűen, 3 csoporta 1:1:1 arányban osztottak el, aszerint hogy metformint, empagliflozint vagy 5:2 MR-t kapjanak. Elsődlegesen a (HbA1c) szint változását követték, de rögzítették a testsúly, antropometriai mérések és a biokémiai paraméterek változásait is.
Mi is az 5:2 MR?
Ezen a 2 napon a résztvevők 500 kcal (nők) és 600 kcal (férfiak) tartalmú Kang zhijun A-t fogyasztottak el. A fennmaradó 5 napon a résztvevők maguk választották meg a reggelit és az ebédet, de vacsorára 1 adag Kang zhijun B-t fogyasztottak, és arra ösztönözték őket, hogy figyeljék a kalóriabevitelt.
Eredmények: 5:2 MR rövid távon csökkentheti a glikémiás terhelést és a testsúlyt is a metforminnal vagy az empagliflozinnal összehasonlítva, így ígéretes lehet a 2. típusú cukorbetegség korai kezelésében. Az Amerikai Diabétesz Szövetség ajánlása szerint remisszióba került az a páciens, akinek HbA1c értéke tartósan (min. 6 hónapon keresztül) alacsonyabb, mint 6,5%. Ebben a vizsgálatban a betegek 80,0%-a érte el ezt a célt a 16 hetes 5:2 MR-intervencióval.
Összegezve: A bemutatott randomizált klinikai vizsgálat megállapította, hogy az újonnan diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek esetében az 5:2 MR-rel végzett 16 hetes beavatkozás csökkentheti a glikémiás terhelést és a testsúlyt, miközben a vérnyomás, a triglicerid szint és a HDL-C-szint is javul. Ezért az 5:2 MR kezdeti életmódbeli beavatkozásként szolgálhat a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek számára, alternatívát nyújtva a metformin és az empagliflozin gyógyszerek mellett.
Az eredeti tanulmány itt olvasható: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2820237